Webmaster Forum Hakkında Bilgilendirme

Ücretli Moderatör Arıyoruz

Yeni Üyelerimize 3 Ay Reklam Kampanyası

Webmaster Forum | 1e4.NET
Öne Çıkan Konular

Photoshop ile Resim Dosyalarınıza Telif Hakkı Ekleme yöntemi ! Konusu Hakkında Değerlendirme BölümüPhotoshop ile Resim Dosyalarınıza Telif Hakkı Ekleme yöntemi !
#1

İnternette birçok websitesi, firma yada şahıs, kendi eserlerini koruma altına almaya çalışır. Temiz bir internet kullanmayı amaçlasakta birçok program, oyun ve filmi ücretsiz korsan olarak indirmekteyiz. Bu yaptığımızın suç olduğunu bilmeliyiz. İnternetin karanlık tarafında yasal olmayan birçok site bulunsada görünen kısmında genel olarak kişi hak ve özgürlüklerine saygılı, telif hakları kanununa uygun siteler de çoğunlukta.

Size ait fotoğrafları kısmi olarak korumak istiyorsanız Photoshop ile dosyanıza telif bilgileri eklemelisiniz. Sizden izin almadan kullanan kişi bu gözükmeyen kısımda yer alan bilgileri fotoğrafı kullandığı yerede eklemiş olacağından dilerseniz Seo açısından önemli olan bu durumu da kendi lehinize çevirebilirsiniz.
Var ise Website adresinizin reklamını, facebook profilinizin reklamını kısacası kendi reklamınızı bu sayede yapabilirsiniz. Bu resimleri kullanan websiteleri de size bağlantı vermiş olacak ve kısa sürede ön plana çıkmayı başaracaksınız.
Öncelikle Telif bilgilerini ekleyeceğimiz resmi Photoshop ile birlikte açıyoruz.

[Resim: photoshop_telif_hakki_01.jpg]

Sekmeler bölümünden Dosya diyoruz daha sonra Dosya bilgilerine tıklıyoruz. Kısayoldan bu işlemi yapabilmek için Alt + Shift + CTRL + I tuşlarına birlikte bastığınızda yine karşınıza telif kısmı gelecektir.

[Resim: photoshop_telif_hakki_02.jpg]

Yukarıda turuncu kare içerisinde belirttiğimiz gibi Telif hakkı durumunu Telif Hakkına getirmelisiniz. Bir birldirim yazarak site adresinizin linkini vermelisiniz. Açıklama kısmı ise genel olarak resimin herhangi bir yere ekleyeceğinizde otomatik olarak gözükecek kısmi meta bilgileridir.

Yukarıdaki bilgileri girdikten sonra herhangi bir websitesi bu resimi internetten ulaşıp kendi sitesinde kullandığında ortaya çıkacak sonuç;

[Resim: photoshop_telif_hakki_04.jpg]

göründüğü gibi altyazı, alternatif metin gibi metalar otomatik sizin verdiğiniz değerlere dönüştü. Arama motorlarının göreceği diğer telif bilgileride yine resimde gömülü olarak beklemekte. Bu resmi hangi site kullanırsa kullansın sizin sitenize bağlantı sağlayacak bunu unutmayın.
Cevapla

Hızlı Menü: