Webmaster Forum Hakkında Bilgilendirme

Ücretli Moderatör Arıyoruz

Yeni Üyelerimize 3 Ay Reklam Kampanyası

Webmaster Forum | 1e4.NET
Öne Çıkan Konular

Full Otomatik Kuluçka Makinası v1 Konusu Hakkında Değerlendirme BölümüFull Otomatik Kuluçka Makinası v1
#1

Bu proje tavukların yumurtaları için Arduino kontrollü bir kuluçka projesidir. Amacı sıcaklık ve nemi tanımlanmış değerlerde tutmaktır, böylece yumurtalar kuluçkaya yatırılır ve civcivler birkaç gün sonra kuluçkadan sağlıklı bir şekilde çıkar.

Ayrıca bu proje revize edilerek diğer yumurta türleri (ördekler, kaplumbağalar, timsahlar, ...) gibi tavukların yumurtası dışındaki canlılar veya bakteri, mantar kültürlerini kuluçkalamak, yoğurt yapmak, maya / ekşi hamur yapmak veya mayalamak için de kullanılabilir.

Nasıl çalışır
Arduino sürekli olarak sıcaklığı ve nemi ölçer. Ham ölçümler Holt-Winters çift üssel yumuşatma ile düzeltilmiştir. Düzleştirilen değerler daha sonra bir PID kontrol döngüsüne beslenir .

Sıcaklık kontrolü
Isıtma elemanı 2 saniye içerisinde açılıp kapatılarak sıcaklık korunur. Isıtıcının görev döngüsü sıcaklık PID devresi tarafından belirlenir. Düşük frekanslı bir darbe genişlik modülasyonunun kullanılması, frekans kontrolündeki bir ısıtma elemanını tamamen modüle edilmiş bir eleman haline getirir.

Isıtma elemanı olarak Kanthal telini şiddetle tavsiye ederim (strafor kesim için kullanılır). 10-15 watt yeter! Bu bir ampulden çok daha iyidir. Düşük voltajla (220V ampulden tasarruflu) çalıştırılabilir, ışık yaymaz ve yanmaz. Açmak ve kapatmak için bir MOSFET kullanın (PWM nedeniyle soğutucu gerektirmez).

Nem kontrolü
Nemlendirme, kuluçka ortamında bir servo motor kullanarak bir havalandırma deliğini açıp kapatarak sağlanır. Servo açısı, nem PID döngüsüyle belirlenir. Kuluçka makinesinin içi su dolu bir kavanozdur. Su ısınır ve buharlaşır, nem yükselir, havalandırma açılır ve nemli hava kurutucu havanın içeri girmesine izin verebilir. Havalandırma, ayrıca temiz havanın ve oksijenin inkübatöre girebilmesi için de gereklidir. Nem ayar noktasına ulaşmak için kavanozun büyüklüğünü (su yüzeyini) denemeli ve hava kanalını (yarım) açık tutmalısınız.

Fan izleme
Fanın kontrol edilmesi gerekmiyor, sürekli çalışıyor ve inkübatörde eşit derecede ısı ve nem dağıtıyor. 5V'da çalışan 12 cm'lik bir 12V PC fanı kullandım, bu yüzden yavaş çalışıyor. Arduino, rpm sinyalini kullanarak fanı izler ve arızalandığında alarm ayarlar. Fan ayrıca ısıtma telini soğutur, fan arızalandığında ısıtma kapatılır.


Bu proje'nin kaynak kodları https://github.com/quantenschaum/egg-incubator/ adresinde barındırılıyor. Buradan dosyayı indirerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

[Resim: incubator_schematic_qFSmBauovt.png]
Cevapla

Hızlı Menü: