Webmaster Forum Hakkında Bilgilendirme

Ücretli Moderatör Arıyoruz

Yeni Üyelerimize 3 Ay Reklam Kampanyası

Webmaster Forum | 1e4.NET
Öne Çıkan Konular

Dijital Hizmet Vergisi Tartışma Konusu Konusu Hakkında Değerlendirme BölümüDijital Hizmet Vergisi Tartışma Konusu
#1

Yıllardır gündemde olan küresel yabancı şirketlerin vergilendirilmesi konusu bugün açıklanan yasa tasarısı eğer resmileşirse ülkemizde faaliyet gösteren yabancı internet şirketleri belli bir cironun üzerine çıktıklarında %7,5 oranında vergi ödeyecekler.

Dijital Hizmet vergisine konu olan icerikler dijital materyaller, sesli içerikler, görsel icerikler olarak belirtilmiş ve bunların alım satım veya kullanılmasıyla elde edilen gelirler yurtiçinde 20 milyon lirayı veya yurt dışındaki faaliyetlerinde katılmasıyla 750 milyon EURO'yu geçerse vergiye tabi olacaklar.

Yani özetle bu yasa Google, Yahoo, Facebook, Twitter, Amazon* , Alibaba,  gibi yurt dışı devleri ve yurt içinde oyun satışı yapan buyuk firmaları ilgilendiriyor.


Bu zamlar son kullanıcıyı etkilermi? 

Etkiler Özellikle reklam geliri elde eden büyük firmalar bu vergi farkını fiyatlarına yansitacaklardir.

Ama bu vergilerin devlet ekonomisine katkısı da tartışılmaz bir gerçek, yıllardır milyarlarca dolar kazanan internet şirketleri ülkemizde 1 kuruş vergi vermeden hatta personel bile çalıştırmadan faaliyet göstermekteydiler.

Sizlerin bu konuda görüşleri nelerdir?
Cevapla

#2

Bence dijital hizmet vergisi sistemi geç kalınmış bir uygulama; ülkemizde milyar dolarlar kazanan ve hiç bir yasayı dinlemeyen adamlar yıllardır parayı götürüyor. Şimdi ise kazandıkları her kuruşun vergisini verecekler.

Bu düzenleme ayrıca PAYPAL ve diğer para transferi yapan firmalar içinde iyi olacaktır. Zira vergi söz konusu olmadığı için şirket kurmak istemeyen bu gibi firmalar artık vergi ödemek zorunda oldukları için şirketleşme yoluna gideceklerdir.
Cevapla

Hızlı Menü: