Gelecek Teknoloji 

SpaceX Falcon 9 Roketi ile Canlı Yayında Uzaya Uydu Gönderiyor.

SpaceX Falcon 9 Roketi Güney koreli bir şirketin haberleşme uydusunu yörüngeye yerleştirmek için bu gece kalkış yapacak

 

NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki üssünden gerçekleştirilecek kalkış birçok yönüyle yenilikçi bir girişim olacak, öncelikle uzaya artık özel şirketlerinde uçuş gerçekleştirebiliyor oluşu aslında uzayın o kadar da uzak olmadığının güzel bir göstergesi ayrıca yakın gelecekte MARS’a insanlı yolculuk ve kolonileşme konusunda da gerekli insan gücü ve teknoloji kaynaklarını etkin kullanmak adına özel sektörün işin içinde olması önemli bir ayrıntı.

Bu uçuş roketin uydudan ayrıldıktan sonra okyanusa düşmek yerine belirli bir platforma iniş yapmaya çalışacak olması ile de ayrı bir öneme sahip olacak. eğer başarılı olursa Falcon 9 roketi atlantik okyanusunda kendisi için özel olarak hazırlanmış bir platforma iniş yapacak ve tekrar kullanılacak ki bu ekonomik anlamda büyük bir kazanç olacaktır.

Amerikalı girişimci Elon Musk’a ait özel bir şirket olan ve uzaya ticari uçuşlar gerçekleştiren  SpaceX (Space Exploration Technologies CorporationUzay Keşif Teknolojileri Şirketi), merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir uzay taşımacılığı şirketidir.

SpaceX Falcon 9 roketinin kalkışı internet üzerinden canlı olarak yayınlanacak, söz konusu iş uzay ile ilgili olunca insanların merakı da son derece fazla olmakta bunu değerlendirmek isteyen özel sektör de bu kalkışları internette canlı olarak yayınlayarak insanlara bu heyecanın her anını yaşatmaktalar. Sizde bu insanlardan birisiyseniz aşağıdaki linke tıklayarak resmi site üzerinden bu canlı yayının seyredebilirsiniz.

http://www.spacex.com/webcast

 

Alakalı Yazılar Var

Leave a Comment