Mobil 

Nokia 3310: Efsaneyi Yerin Dibine Sokmuşlar

Akıllı telefonların olmadığı TUŞLU telefonlar dünyasında yeşil zeminli kare ekranı ve kaya gibi yapısıyla NOKİA 3310 o dönemleri en kaliteli telefonu olarak herkesin sahip olmak istediği bir teknoloji harikasıydı.

Bu yazımda sizlere yeni model nokia 3310 telefonun özelliklerinden bahsetmeyeceğim ve bu telefonu tavsiye etmeyeceğim, bu telefonu merak edenler yada almak isteyenler varsa herhangi bir teknoloji mağazasına giderek inceleyebilirler.

Eski nokia 3310 kendi zamanında sağlam yapısı, geniş ekranı, oyunları, uzun süre giden şarjı ve uygun fiyatı ile tam bir fiyat performans ürünü olarak herkes tarafından ilk tercih ediliyordu. O zamanlar her telefon üreticisi ( nokia, samsung, sony-erricson, alcatel) kendi telefonlarına uygun uçlu şarz aleti üretiyor ve eğer elinizdeki telefon yaygın bir model değil ise gittiğiniz her yere şarz (şarj) aletinizi de götürmeniz gerekiyordu. Ama nokia kullanıcısı iseniz büyük çoğunluğun içinde olduğunuz için gittiğiniz her yerde bu modele uygun şarz aleti bulmanız kolaydı.

 

Sadece 3310 modeli ile değil o dönemde çıkardığı her telefon modeli ile büyük satış başarıları yakalayan NOKİA ( finlandiya / amerikan) o dönemlerde telefon pazarının tek hakimi olan bu firmanın gelecekte pazardan silineceği kimsenin aklına gelmeyen bir olasılıktı. Ama gelin görün ki teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların piyasaya girmesi ile oluşan yeni rekabet ortamına NOKİA hiçbir şekilde ayak uyduramıyordu. İşin garip tarafı ise ilk akıllı telefonlar sayılabilecek klavyeli Nokia Communicator 9000 (telefonu görmek için yazısına tıklayınız.) ve bunun gibi daha birkaç telefon bu firma tarafından piyasaya sürülmüştür.

Akıllı telefon pazarına geçte olsa girmeyi başaran nokia firması büyük bir stratejik hataya da bu süreçte imza atarak kendi mobil işletim sistemini hazırlamak yerine henüz bu tür telefonlarda başarısını ispatlamamış olan Windows mobil işletim sistemi ile işe başlayarak donanım ve yazılım olarak zaten yetersiz olan yeni telefon modellerinin kullanıcılarda olumsuz bir deneyim bırakması sonucu mali çıkmazlara girerek küçülme ve daha az model üretme yoluna gitmiştir.

Yeni Nokia 3310 alan arkadaşlar kullanıcı deneyimleri ile ilgili yorumlarını bizimle paylaşırlarsa seviniriz.

 

Alakalı Yazılar Var

Leave a Comment