İnternet Teknoloji Yazılım 

Google ve Microsoft Arasında Gerginlik

Dünya devi iki firma Google ve Microsoft arasındaki gerginlik durmak bilmiyor. Rekabet alanları farklı olsa da Microsoft sık sık Google’a rakip olmaya çalışmış ama bunu bir türlü başaramamıştı. Geçtiğimiz senelerde de iki firma arasında sürtüşmeler olmuştu. Google, Microsoft’un işletim sistemi olan Windows’ta bulunan güvenlik sorununu, henüz güvenlik yaması verilmeden duyurmuş ve firmalar arasındaki kıvılcımları aleve dönüştürmüştü.

Yamasını hazırlayan ancak henüz yayınlamamış olan Windows güvenlik açıklarının, Github’ta Google tarafından açıklanmasıyla oldukça kötü bir duruma düşmüştü. Yaşananların üstüne Windows’un güvenlik birim şefi Terry Myerson, konu hakkında Google’a sitem etmiş ve firmanın güvenlik problemlerini duyurmakta hassas olmadıklarını dile getirmişti.

Şimdiyse taraflar değişti ve Microsoft, Google’ın amiral gemisi Chrome internet tarayıcısında bulunan güvenlik açıklarından dolayı eleştiri yağmuruna tuttu. Microsoft’un güvenlik ekibinin araştırmacısı Jordan Rabet, Google Chrome’da 14 Eylül tarihinden beri güvenlik açığı olduğunu ve bunun düzeltilmesi için bir çalışma yapılmadığını belirtti.

Microsoft’un Google’a yaptığı uyarının üzerinden neredeyse 1 ay geçti ve güvenlik güncellemesi geldi. Microsoft’un güvenlik konusunda hassas olduğu biliniyor, firma açığı Google’ın yaptığı gibi Github üzerinden paylaşmamış ve direkt Google’a raporlayarak büyüklüğünü göstermişti. Bakalım ilerleyen aylarda firmalar arasındaki sürtüşmeler sürecek mi?

Teknoloji Haberleri Servisi

Alakalı Yazılar Var

Leave a Comment