EPoE Nedir Nasıl Çalışır

Genel Güvenlik Teknoloji

Güvenlik teknolojileri alanında adını son günlerde sıkça duymaya başladığımız Çin kökenli Dahua Teknoloji firması tarafından geliştirilen EPoE sistemini yakından tanıyalım.

EPoE nedir : ( Extended Power Over Ethernet ) Türkçesi Ethernet Üzerinden Genişletilmiş Güç Aktarımı olan bu kavram IP kamera sistemlerinde kameraların yakaladığı görüntüyü ethernet kabloları üzerinden NVR kayıt cihazlarına daha uzak mesafelerde iletebilmesi için kullanılan yeni geliştirilmiş bir teknolojidir.

Güvenlik kamera sistemleri sektöründe yıllar geçtikçe kamera çözünürlükleri gelişiyor, kayıt cihazı kapasiteleri artıyor ama kameralar ile kayıt cihazları arasında görüntü aktarımı artan mesafelerde sürekli bir sorun haline geliyordu. Analog kamera olarak bilinen ve görüntü sinyalini koaksiyel kablo üzerinden aktaran güvenlik kameralarının yerine son yıllarda IP kameraların kullanılmaya başlanmasıyla nispeten daha uzak mesafelere daha kaliteli görüntü aktarımı mümkün olmuş, ama bu seferde kameralara güç sağlamak konusunda sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Bu durumu aşmak için geliştirilen PoE ( Power Ower Ethernet ) Ethernet kablosu üzerinden güç aktarımı  teknolojisi sayesinde güvenlik kameraları sadece Ethernet kablosu ile çalışabilir hale getirilmiştir ve bu teknoloji IP kameraların hızla yaygınlaşmasına, PoE teknolojisinin ise son derece başarılı bir gelişim olarak anılmasına sebep olmuştur.

PoE Nedir: ( Power Over Ethernet ) Ethernet Üzerinden Güç Aktarımı IP Kameralara ethernet kabloları üzerinden güç sağlamak için geliştirilmiş teknoloji.

EPoE teknolojisi ise bu gelişmeyi çok daha ilerilere taşıyarak

  • 10 Mbps hızında 800 metreye
  • 100Mbps hızında ise 300 metreye

sorunsuz bir şekilde görüntü aktarımını mümkün kılmaktadır. Normalde standart bir ethernet kablosu ile maksimum 100 metre mesafeye görüntü aktarımı mümkün olmaktadır.

Özellikle geniş alanlara sahip Hotel, Stadyum, Depo, AVM gibi yerlerde kamera görüntülerini tek parça kablo ile kayıt cihazlarına yada Switch, Router, Access Point gibi aktarma cihazlarına ulaştırmak görüntü kalitesinin korunması, izleme yapılan alanlardaki ayrıntıların daha iyi yakalanması için son derece önemli bir ayrıntıdır.

EPoE Altyapısına sahip bir sistem kurabilmek için ihtiyacınız olan EPoE destekli ip kamera ve EPoE destekli Switch modellerini Dahua resmi sitesini ziyaret ederek güncel bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Dahua EPoE Resmi Tanıtım Videosu

Bir cevap yazın