Güvenlik İnternet 

VPN Uygulamaları Çinde Yasaklandı

Çin’de VPN uygulaması kullanmanın yasaklanmasıyla beraber, Apple da Çin’deki AppStore’dan VPN uygulamalarını kaldırdı.

Çin’deki VPN yasağı bu ülkedeki VPN kullanıcıları için kötü bir haber zira sık sık yasaklar ve internet sitelerine uyguladığı yaptırımlarla gündeme gelen ülkede insanların bu yasak ve yaptırımları aşmak için tek yolu olan VPN’ler artık devlet tekeline geçecek. Çin’de faaliyet göstermek isteyen VPN servislerinin devlet kurumlarına kayıt yaptırması gerekiyor. Ancak bu durumda da hangi Çin vatandaşının hangi web sitesine girip çıktığı devlet tarafından görülebilecek.

Böylece Çin’li internet kullanıcılarının dünyaya açılabilmek için kullandıkları en önemli enstrümanlardan olan VPN’lere ulaşabilecekleri bir kapı daha kapanmış oldu.

VPN konusundaki asıl hassas konu ise bankalar, haber servisleri, e-ticaret servisleri gibi profesyonel kurumların dünya ile iş yapabilmek için VPN’e ihtiyaç duyması. VPN’lerin yasaklanması ve engellenmesi ile Çin’deki pek çok ticari kurumun faaliyetlerinde kesintiler yaşandı. Devlet, tüm ticari kurumların da kayıtlı VPN servislerini kullanmalarını istiyor.

Ülkemizde de zaman zaman sosyal medya sitelerine uygulanan yasaklar sırasında ülke gündemine gelen VPN kavramı nedir diye merak edenler için tanım aşağıda verilmiştir.

VPN nedir

VPN, Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir İP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunmamasını sağlar(dı).

Alakalı Yazılar Var

Leave a Comment