Gelecek Genel Güvenlik 

Akıllı Çipli Kimliklerimize 2017 Yılında 15 TL karşılığında Kavuşacağız

Kamu hizmetlerinin dijital ortama taşınması ile beraber bu hizmetlerin kullanılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlayacak olan yeni çipli akıllı kimlik kartları 2017 yılında 15 TL ücret karşılığında vatandaşlara dağıtılmaya başlanacak.

 

Yeni Çipli Akıllı kimlik kartları, dijital özellikleri sayesinde teknolojik ortamlarda kişisel bilgilerimizi güvenle kullanabileceğimiz yüksek güvenlik özelliklerine sahip ayrıca sağlam ve işlevsel tasarımı ile kullanımı ve saklanması kolay bir yapıda üretilmişlerdir.

 

Yeni Kimlik Kartları Nasıl Alınacak

Yeni Kimlik kartlarınıza kavuşmak için öncelikle https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx adresinden veya ALO 199‘dan randevu almanız gerekiyor. Randevu günü gelmeden önce BİOMETRİK fotograf çektirmeniz gerekiyor yeni kimlik kartları vizesiz seyahat edilen ülkelerde pasaport olarak kullanıldığı için resim konusu önemli ! Fotografı çektirdikten sonra randevu günü eski kimlik kartınızla beraber size bildirilen nüfus müdürlüğü veya devlet dairesine giderek ilgili birimden 15 TL ücret karşılığında yeni kimlik kartınızı kolayca alabilirsiniz.

Neden Yeni Kimlik Kartlarına Geçiliyor

Kimlik bilgilerimizi hemen her gün çeşitli amaçlarla gerek devlet dairelerinde gerekse günlük özel işlerimizde sıklıkla kullanırız. Bu yoğun kullanım arasında kimliğimizin kaybolması yada kimlik bilgilerimizin çalınması çok ciddi hukuksal ve maddi kayıplar oluşturabilir. Haber programlarında çoğu zaman izlemişizdir kimlik bilgileri çalınan kişiler üstüne onlarca şirket açılıp milyonlarca liralık usulsüz dolandırıcılıklar yapılıyor ve gerçek kimlik sahipleri tek mağdur olarak ortada kalıyorlar.

 

Yeni kimlik kartlarının sağladığı yüksek teknoloji ürünü güvenlik özellikleri sayesinde kimlik bilgileriniz yada kimliğinizi kaybetseniz bile şifre ve diğer biyometrik güvenlik önlemleri sayesinde kişisel bilgilerinizin kullanılmasının önüne geçilmiş olacak.

Çipli Kimlik Kartlarının Özellikleri Nasıl ?

  • Ehliyet boyutunda olacak yeni kimlik kartları ön ve arka yüzlerinde standart kimlik bilgilerimize yer verecek
  • BiyoMetrik Resim, Parmak izi, Parmak damar izi, Avuç içi damar izi gibi biyolojik veriler yeni kimlik kartlarında güvenlik amaçlı saklanacak
  • Kimlik kartları kaybolması veya çalınması halinde ilgili birimler tarafından kullanım dışı bırakılabilirler ki bu kişisel güvenliğiniz için oldukça önemli bir ayrıntıdır.
  • 1 GB dijital hafızaya sahip çipli kimlik kartları gerekli bütün kişisel verilerinizi üzerinizde taşımanıza olanak sağlar.
  • Yeni Kimlik Kartlarının kullanım ömrü 10 yıl olarak belirlenmiştir.

 

Çipli Kimlik Kartları Nerelerde Kullanılabilir

  • Devlet Hastanelerinde ve Sağlık Ocaklarında
  • Vergi Dairelerinde
  • Nüfus Müdürlüklerinde
  • Hava Alanları ve Gümrük İşlemlerinde
  • Emniyet işlemlerinde de bu kimlikler etkin biçimde kullanılacak.

www.1e4.net Çipli Kimlik Kartları

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak “çipli kimlik kartları” için yasal düzenleme yapılırken, sistemin teknik altyapısına yönelik kapsamlı bir çalışma da yürütülüyor. Ar-Ge faaliyetlerini ODTÜ Teknokent bölgesinde yürüten UDEA Elektronik, bu çabaların bir parçası olarak tasarım ödüllü Milli Kart Okuyucu (Milko) geliştirdi. ( Orhan Karslı – Anadolu Ajansı )
Nüfus cüzdanlarının yerini alacak “çipli kimlik kartları” için yasal düzenleme yapılırken, sistemin teknik altyapısına yönelik kapsamlı bir çalışma da yürütülüyor. Ar-Ge faaliyetlerini ODTÜ Teknokent bölgesinde yürüten UDEA Elektronik, bu çabaların bir parçası olarak tasarım ödüllü Milli Kart Okuyucu (Milko) geliştirdi. ( Orhan Karslı – Anadolu Ajansı )

 

Uzayda Uydusu olan ülkeler ve sayıları ABD: 576 Çin: 181 Rusya: 140 Japonya: 55 İngiltere: 39 Hindistan: 31 Kanada: 27 Almanya: 23 Türkiye: 5

Alakalı Yazılar Var

Leave a Comment